Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jigoku Shoujo

21. 4. 2008

Jigoku Shoujo

Něco k tomu…Obrazek

Americký název: Hell Girl

Rok vydání: 2005-2006

Počet epizod: 26 TV epizod

Styl: horor, psychologické drama, nadpřirozené jevy

Děj…

První epizoda sleduje děj jedné dívky, její jméno není podstatné. Podstatnější je, že je šikanována trojicí svých spolužaček. Ještě tam jde o nějaké vybrané peníze, ale to není podstatné. Ta naše dívenka jednou zaslechne, že existují stránky, horká linka do pekla, kde se člověk může zbavit někoho, koho nenávidí. Dívčina tomu moc nevěří, ale jednou v noci to zkusí…

Na ty stránky musí člověk kliknout přesně o půlnoci, jinak se neotevřou. Dívčina se o to pokouší – a skutečně se jí to povede! Má tam kolonku, do které musí napsat jméno osoby, kterou nenávidí – udělá to. A obratem se jí červeně rozzáří mobil a přijde jí smska od Jigoku Shoujo, pekelné dívky – že její požadavek vyl vyslyšen. Ale dál už se nic nestane.

Když už to jednou její trýznitelky přeženou, dívčina skočí z mrakodrapu – a jak tak kletí vzduchem, kde se vzala, tu se vzala, objeví se dívka s černými vlasy a červenýma očima ve školní uniformě a někam se přenesou…

Ocitnou se u jezera, kde je právě západ slunce, takže je celá scenérie zahalena do rudé. Stojí tam naproti té dívce, která se představí jako Enma Ai, Jigoku Shoujo. Dívčina stále chce vykonat svou pomstu, od Ai ale ještě vyfasuje slaměnou panenku s červenou stužkou. Enma Ai je totiž obchodnice, „agenturu na pomstu“, jak jsem si to nazvala, nevykonává z dobroty srdce. Dovolte mi Enmu Ai přímo citovat při předávání panenky, její proslov se nikdy moc nemění... (A je to hodně volný překlad, pokud by se někomu nelíbil, má smůlu…) „Vezmi si to. Jestli si opravdu přeješ eliminovat tvého nepřítele, musíš sejmout tu červenou stužku. Jestli jí sejmeš, náš obchod bude oficiálně uzavřen. Ten, na koho svalíš pomstu bude okamžitě transportován do Pekla. Avšak, když vykonám tvou pomstu, musíš se ty vyrovnat se mnou. Když je jedna duše prokleta, dva hroby jsou vykopány. Když zemřeš, tvá duše spadne přímo do jámy pekelné. Tvá duše bude putovat navždy v bolesti a utrpení a nikdy nepozná ráj.“ A aby svému proslovu dodala váhu, podá názornou ukázku – dívčinu obklopí ohně pekelné – je to jen iluze, ale docela se vydaří, dívčina se probere na ulici, panenku sice má, ale uschová jí a vyčkává – až už to naše fuchtle přežene doopravdy – a dívčina sundá stužku. Zvedne se vítr, panenka uletí a ozve se: „Slyším a pomstu doručím.“, čímž už není cesty zpět.

A pak jsme svědky toho, jak si Ai v krásném domku obléká nádherné květinové kimono, nasedá do ohnivého kočáru a odjíždí…

Následuje moje nejoblíbenější část z každého dílu… Než je totiž prokletá osoba transportována to pekla, je ještě třeba ji podusit ve vlastní šťávě – k tomu jsou určeni Ainini tři společníci, o kterých budu psát později. Naší momentální fuchtli nalákají do školy. Ale ta se změní. Stane se z ní škola plná lidí bez obličejů, táhnoucích se chodeb a spolužáků topících se ve zdi. Když už je skoro konec, když je čas na to, aby uznala své hříchy, stále vinu odmítá – pak přijde na řadu Enma Ai a za efektního proslovu roztáhne kimono, z něhož vyletí kytičky a hle, dívka se probouzí na lodi, kterou řídí Ai – express do Pekla, dalo by se říci…

No, máme tu happy end. Naše dívčinka se zbavila podlý spolužačky a může žít spokojeněji. Ale je něco, co nám připomíná její čin – značka, která se jí objeví na těle, aby jí denně připomínala, že od teď už náleží Peklu. A pak ještě svíčka s jejím jménem, která čeká, až dohoří.

To byl letem světem první díl.

No, další příběh dívčiny, kterou pronásleduje nechtěný ctitel a ona i celá rodina z toho mají nervy v kýblu. A veterinář, který nechává umírat zvířata? Nebo zloděj receptů? Kluk, který je kůli baseballu ochoten i zabít? Takové a další charaktery se zde ukážou, ať už jde o psychické, fyzické trápení nebo podlost a zradu, lidé volají o pomoc a většinou naleznou – Enmu Ai. A ona je fér, ne? Vždycky dává možnost, jak se z toho vykroutit – prostě nesundat tu stužku. Ale většinou jí každý sundá.

Enma Ai, Jigoku Shoujo je opravdu zajímavá. Je malinká, tichounká, nikdy nezvyšuje hlas, aspoň ho tedy nezvýšila, co se pamatuji. Má nádherné oči a celkově je tajemná. Kdo je a odkud pochází, proč to vlastně dělá? A dozvíme se to vůbec? Vypadá to, že se o lidi nezajímá, ale opak je pravdou – nezřídka chodí do ulic a sama zjišťuje informace – jako pravý obchodník. Žije na podivném krásném místě u řeky, je tam plno vody, květin a ovoce, má tam krásný domek, v něm babičku (nikdy ale nevidíme nic jiného než stín, co přede na kolovrátku) a počítač.

A pak tu máme tu její trojku – první, se kterým se v mnoha podobách setkáme nejčastěji, je Waniyudo – stařec v klobouku a červenou šálou, který má na tváři vždy podivný úsměv – je tak srdečný, až z něho mrazí. Funguje jako ona woo-doo panenka a zároveň jako kočár, kterým Ai jezdí. Další je krásná žena Hone- Onna. Je taková příjemná, hrozně často je právě ona ve světě lidí coby pozorovatel a právě ona láká mužské jedince do pastí. Ačkoliv to nevypadá, umí bojovat – myslím, že vrhá dýky, ale jistá si nejsem. Její minulost můžeme odhadnout od jejího kimona – nosí mašli vepředu. To je znamení prostitutek. No a jako třetí je mladý muž Ren Ichimoku. No, ten je usměvavý a většinou naprosto kawaii. On je hlavní pozorovatel, protože má schopnost dívat se skrz obrovské oko visící na stěně nebo kdykoliv jinde. A sem tam láká do pasti ženské záporné postavy.

Vypadá to, že díly nenavazují. To je pravda. Ze začátku ne. Jenže zhruba od půlky (no, myslím že i dřív) se na scéně objeví novinář Hajime Shibata se svou dcerou Tsugumi Shibata. Ten vyslídil, co Enma Ai dělá a přijde mu to špatné a snaží se lidi, co s ní obchod uzavřou, od toho odradit, snaží se jim pomoct a hledat jiný způsob řešení – což se mu nepodaří. A jeho dcera je nějakým způsobem v psychickém spojení s Ai – vidí, kde se uskuteční další obchod.

Celkově je Jigoku Shoujo dost vyvedené anime. Sice se toho o minulosti hrdinů moc nedozvíme, ale to je jedno. Ty příběhy, to chytání těch zloduchů a následná cesta do Pekla je vždycky tak bravurně udělaná, až z toho mrazí. A to dušení ve vlastní šťávě je někdy tak groteskní a absurdní, že se musíte usmívat – a čekáte, co sakra vymyslí dalšího – ti tři mají totiž fantasii hodnou mistra. A vždycky si to doslova a do písmene užívají. Hudba tomu celému dodává šmrnc. Prostě Jigoku Shoujo je jedno z anime, na který nezapomenete a já doporučuji se na něj podívat.

Kono urami jigokue nagashimasu.¨

 

AMV

Jigoku Shoujo Stand My Ground - klik

Lose Control {Jigoku Shoujo AMV} - klik (nejlepší AMV na JS co jsem viděla)

 

Obrazek

 

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pohřeb

(rock.girl, 17. 9. 2008 23:16)

sem v jednom videu viděla jak kohosi pohřbivaj zaživa a dost mě to zaujalo .. prosimte nevis kdo to byl a proc .. ? pls odepis mi na e-mail debris.lass@seznam.cz ;) diky moc predem